Sok, kompot, džem, slatko i peteljke od trešanja

Trešnje su po mnogima najlepše voće. Vrlo rano dospevaju za berbu, već tokom maja i juna meseca, što zavisi od sorte. Relativno brzo prolaze, tako da taj period treba iskoristiti da što više konzumiramo ovo voće u svežem stanju. Trešnje sadrže značajne količine C vitamina i cinka, zatim folnu kiselinu, kalcijum i gvožđe. Najznačajniji su biljni pigmenti antocijani, koji predstavljaju odlične antioksidanse. Kada trešnje dobro rode, ne može sve ni da se pojede, pa da ne bi istrunule, od zrelih trešanja pravimo napitke, kao što su sok od trešanja ili kompot. Ko voli slatko od trešanja i džem, to je dobra prilika da se iskoriste ovi sočni plodovi za pripremu zimnice. Saznajte u nastavku i za šta su dobre peteljke trešanja, koji sastojak se nalazi u košticama i za šta se koristi drvo trešnje.

Sok od trešanja

Za pripremu soka od trešanja biće nam potrebna 3 sastojka. Trešnje, šećer i voda. Trebaju nam trešnje bez peteljki, a mogu sa košticama. Kuvamo trešnje u vodi, oko 30 minuta, skidajući penu sa vrha. Procedite kroz cediljku uz pritiskanje odozgo. Ostavite da se sve okapa. Kuvati sok još 10 minuta uz obavezno skidanje pene. Zatim ulijte sok u flaše. Ako pravite veće količine, ide u plastične flaše pa u zamrzivač. Odnos sastojaka je sledeći: na 3 kg trešanja ide 1 l vode i ½ kg šećera. Ovo je zapravo sirup od trešanja, koji ćemo prilikom konzumiranja razblažiti sa vodom i tako piti kao sok.
Ovako isto možete praviti i sok od višanja.
Danas su dostupni sokovnici za ceđenje mekog voća i povrća, pa i to možda nije loša investicija, ako želimo sveže ceđen sok od trešanja bez kuvanja. Obavezno je prethodno pučenje, odnosno odstranjivanje koštica.

Kompot od trešanja

Kompot od trešanja pravimo kao zimnicu. Dobro dođe zimi kad uopšte nema trešanja. Trešnje se očiste od peteljki, operu i sipaju u sterilisane staklene teglice. Napraviti šećerni sirup od šećera i vode. Dodati mu malo ruma i konzervansa, pa sa njim zaliti trešnje u teglama. Tegle zaklopiti staviti u lonac sa vodom i kuvati na umerenoj temperaturi oko 1 sat. Neka se postepeno ohlade. Sastojci: 3 kg trešanja, 1,5 l vode, 1/2 kg šećera, 1,5 dl ruma, ¼ kašičice konzervansa.

Slatko od trešanja

Trešnje se operu i očiste od peteljki i koštica. Šećer kuvamo sa vodom da bi dobili gust šećerni sirup. U šećerni sirup dodamo trešnje i limun iseckan na kolutove. Kuvati sve dok se ne dobije gust sirup, da kapa sa kašike, a ne da teče. Pokriti posudu sa mokrom krpom i ostaviti do sutra, a onda slatko od trešanja sipati u čiste i suve tegle. Sastojci: 1 kg trešanja, 1,25 šećera,2 dl vode, 1 limun.

Džem od trešanja

Trešnje operite i očistite od koštica. Sipati u šerpu trešnje i šećer. Mešati dok se šećer topi i jedini sa trešnjama. Kuvati do željene gustuine džema, uz redovno skidanje pene, koja se formira na površini prilikom kuvanja džema. Dodati i vanilin šećer. Kuvati približno 2 sata. Tegle pripremite sterilisanjem u pećnici na 100 stepeni. Zatim sipajte džem od trešanja u tegle paljkom. Zaklopite i okrenite teglu naopako, na poklopac. Tako ne bi trebalo da dođe do kvarenja, ako se čuva na taj način. Staviti vruće tegle zajedno i pokriti ćebetom da se ohlade postepeno. Po hlađenu odložite na police u istom položaju. Sastojci: 4,5 kg trešanja, 1,5 kg šećera, 2 vanila šećera.

Peteljke trešanja

Mnogi od nas i ne znaju koliko mogu biti korisne peteljke trešanja, pa ih gotovo svi bacaju. Peteljka trešnje sadrži sastojke, koji uspešno leče upale urinarnog trakta. Kao dobar diuretik čiste bakterije iz mokraćnih puteva. Koriste se kod ptisustva peska ili kamena. Peteljke trešnje koristimo sveže ili sušene. Dovoljno je da izvesnu količinu peteljki osušite i sačuvate, pa koristite po potrebi tokom godine. Ako su vam peteljke trešnje izmakle ove godine, a vi možete na isti način iskoristiti peteljke višnje, jer je dejstvo isto.
Pravi se čaj od peteljki. Stavi se 50 grama peteljki na 1 l vode. Potopiti i neka odstoji 12 sati, najbolje preko noći. Onda ujutro zagrevate do ključanja. Neka se ohladi 15 minuta, pa procedite. Piju se 3 šolje čaja na dan.

Koštice trešanja

U košticama trešanja se nalazi vitamin B17, amigdalin ili leatril. Neki stručnjaci misle da on sprečava nastanak raka ili sprečava njegovo širenje. Naučnici su na ovu pomisao došli, jer neki narodi i plemena koji oduvek koriste amigdalin u ishrani, ne obolevaju od raka.

Trešnja drvo

Drvo trešnje je cenjeno u industriji nameštaja. Koristi se za nameštaj, furnir, ormare, rukotvorine, rezbarije i za muzičke instrumente. U tu svrhu češće se koristi američka crna trešnja, koja je krupnija i daje veću građu za masivan nameštaj. Lako se obrađuje ručnim i profesionalnim industrijskim alatima.
Pogledajte još i kako se sadi japanska trešnja

Share Button
loading...

Ostavite odgovor

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

error: Content is protected !!