Rukola salata je specifičnog ukusa, pomalo pikantna, ali za zdravlje to je odlično zeleno lisnato povrće. Kad je u pitanju rukola uzgoj je i kod nas organizovan. Ima da se kupi, samo cena nije tako niska, kao za neke druge salate. Latinski naziv je Eruca sativa.
Gajenje rukole
Uzgoj rukole nije uopšte komplikovan, ukoliko se pridržavate osnovnih potreba ove biljke. Nije naročito zahtevna što se tiče toplote i otporna je na mrazeve – pa se može proizvoditi tokom čitave godine. Uspeva na gotovo svakom tipu zemlje, ali joj najviše odgovara bogato zemljište koje zadržava vlažnost. Rukolu je najbolje posaditi na delimično zasenjenom mestu. Tokom vrućina, trebalo bi da joj obezbedite dodatnu senku, inače će u suprotnom dati listove lošijeg ukusa. Rukola biljka najbolje uspeva na lakim peskovitim i srednje teškim zemljištima, neutralne ili alkalne reakcije (što se tiče pH).
Obrada zemljišta za uzgoj rukole jeste slična kao i za drugo srodno lisnato povrće. Zemljište za uzgoj rukole se treba obraditi na dubinu od 20-ak cm. Rukola salata se skoro isključivo proizvodi direktnom setvom iz semena. Nega useva se sastoji od međuredne obrade i adekvatnog zalivanja (navodnjavanja), kao i đubrenja. Naročito vodite računa o suzbijanju korova.
Rukola biljka se može sejati od februara do septembra, u više navrata uz razmak redova 15-30 cm, a biljka od biljke se proređuje na 5-10 cm. Dubina setve je oko 1 cm, a vaša rukola će nići za nekoliko dana – ukoliko joj obezbedite sve što joj je potrebno.
Salata sa rukolom recept
Salata sa rukolom se pravi veoma jednostavno, a koliko je lekovita – objasnićemo u narednom odeljku ovog članka.
Rukola recept – potrebni sastojci za salatu:
– 1 rukola
– 2 mlada crna luka
– 1 krastavac
– 2 paradajza
– 4 kašike maslinovog ulja
– 2 kašike jabukovog sirćeta
– so i biber
Priprema:
Najpre razdvojte listove rukole i operite ih. Oljuštite krastavac i isecite ga na kolutiće, mladi luk očistite i isecite na kockice, dok paradajz treba narezati na kriške u obliku polumeseca. Pomešajte svo pripremljeno povrće u činiju za salatu i prelijte pripremljenim prelivom: mešavina maslinovog ulja, jabukovog sirćeta, soli i bibera. Možete ohladiti salatu u frižideru, pa tek onda jesti.
Koliko je zdrava rukola
Rukola je lisnata zelena biljka koja je prepuna vitamina, minerala i antioksidanata. Rukola biljka predstavlja dobar dodatak za zdravije telo i um. Ova biljka ima širok spektar zdravstvenih prednosti.
Neke od zdravstvenih prednosti rukole uključuju smanjenje rizika od raka, poboljšanje zdravlja kostiju i vida. Ima antioksidantna svojstva i dobra je za zdravlje kože. Ona takođe pomaže u jačanju mozga, poboljšanju metaboličke funkcije, mineralne apsorpcije i jačanju imunog sistema. Rukola biljka je takođe korisna za kontrolu telesne težine.
Rukola salata sadrži visoke nivoe folne kiseline i antioksidante kao što su vitamin C, vitamin K i vitamin A, tako da je veoma efikasna u borbi protiv slobodnih radikala koji izazivaju veliki broj oboljenja. Ona je prepuna karotenoida, kao i mnogih drugih minerala kao što su kalijum, mangan, gvožđe i kalcijum, koji su korisni i neophodni elementi u ishrani.
Rukola sadrži fitohemikalije koje su korisne u sprečavanju raka. Takođe je superiornija u odnosu na neke druge zelene lisnate biljke, jer za razliku od ovih drugih sorti, rukola ima nizak sadržaj oksalata, koji su hemikalije koje zapravo inhibiraju apsorpciju minerala u telu. Rukola ima malo kalorija i mnogo hranljivih sastojaka.
Cena rukole
Cena za kilogram rukole iznosi oko 800 dinara, dok se najčešće prodaje u pakovanjima od 100 g i 200 g, gde cena za 100 g iznosi oko 100 dinara.