Divlji beli luk sremuš kapi i salata recepti

Sremuš biljka je šumski stanovnik i poznata je kao divlji beli luk – što ćete lako prepoznati po mirisu ove biljke. Iako pretežno raste samoniklo, uzgoj sremuša nije nepoznanica. Najpoznatiji recepti od sremuša su kapi ili tinktura (gde sremuš kao lek koristimo) i salata. Medveđi luk je još jedan naziv po kome je poznat. Latinski naziv je Allium ursinum.

Uzgoj sremuša

Divlji beli luk ne mora rasti samo u šumi – možete ga uzgajati i u svojoj bašti! Ukoliko želite da gajite sremuš ili medveđi luk u svojoj bašti, u rupu koju ste iskopali za sadnju sremuša stavite malo šumske zemlje i sloj šljunka kako bi se postigla drenaža. Ukoliko želite da gajite medveđi luk u saksiji, obavezno izaberite nešto veću posudu i na njeno dno takođe stavite malo šljunka. Ova biljka zahteva hladovinu za rast, dok će jako sunce spržiti njene listove. Zemljište mora biti vlažno, bogato humusom. Nakon sadnje sremuša, dobro zalijte zemlju. Kada vidite da su mu listovi ojačali – berite ih i uživajte u njihovom ukusu i lekovitosti. Koren sremuša je zamena belom luku i veoma je popularan u ishrani. Iskopava se u avgustu i septembru.

Kako napraviti salatu od sremuša

Sremuš recepti: Krem supa od sremuša

Sastojci:

– 1 kašika maslinovog ulja

– začin od suvog povrća

– so i biber

– 4 manja krompira

– 1 glavica crnog luka

– 1 veza sremuša

– 2 limuna

Priprema:

Crni luk upržite malo na maslinovom ulju, pa dodajte krompir koji ste iseckali na kockice i nalijte vodu kada omekša. Onda treba da dodate suvi začin od povrća i kuvajte oko 20-ak minuta. Na kraju dodajte vezu sremuša koji ste adekvatno pripremili i kuvajte još par minuta. Sve ovo treba presuti u multipraktik ili blender i ispasirati. Na kraju dodajte malo mleka ili slatke pavlake.

Salata od sremuša se pravi na sledeći način:

Sastojci:

– 400 g sremuša

– 300 g kiselog mleka

– 2 kašike narendanog kačkavalja

– malo ulja

– malo sirćeta

– peršun

– so

Priprema:

Očistite i dobro operite sremuš, te ga iseckajte na komade, posolite i začinite seckanim peršunom. S druge strane, izmešajte kiselo mleko sa uljem i sirćetom i dobijeni preliv prelijte preko sremuša. Pospite salatu rendanim kačkavaljem.

Kako se pravi tinktura od sremuša

Tinktura od sremuša se može pripremiti od listova ili lukovica ove biljke. Od listova se pravi u proleće, a od lukovica na jesen. Tinktura od sremuša je veoma lekovita, a priprema se krajnje jednostavno. Pripremite širu staklenu bocu i do grla je napunite sa sitno naseckanim listovima ili lukovicama sremuša, zatim prelijte sa domaćom rakijom (40%) i ostavite da odstoji na suncu minimum 3 nedelje.

Kapi od sremuša se konzumiraju na sledeći način: 4 puta dnevno popiti 10-15 kapi sa malo vode.

Sremuš kao lek:

Obzirom na njegovo antibakterijsko, antiseptičko i mnoga druga dejstva koja počinju sa “anti“ – sremuš kao lek ima niz zdravstvenih prednosti. Poznato vam je da beli luk deluje na smanjenje krvnog pritiska, ali divlji beli luk ima najveći uticaj na smanjenje krvnog pritiska.

Sveže ubrani listovi sremuša, koji se koriste za pripremu salate, pročišćavaju bešiku i bubrege. Sok iz njegovih listova pomaže zarastanje rana. Medveđi luk pročišćava krv i koristi se u tradicionalnoj medicini kao lek za bolesti srca i krvnih sudova. Sremuš sprečava nastanak arteroskleroze. Pozitivno deluje na pamćenje i takođe ima pozitivno dejstvo na želudac i creva, dobar je kod akutnog i hroničnog proliva, ali i kod zatvora. Pomaže kod katara pluća i drugih disajnih tegoba, jer olakšava izbacivanje sluzi iz disajnih organa – a u ove svrhe se naročito koristi vino od sremuša.

Napomena: Budite posebno obazrivi da ga ne zamenite sa otrovnim mrazovcem, naročito dok biljka ima pupoljke. Sremuš ima intenzivan miris na beli luk i time ste sigurni da berete pravu biljku.

Share Button
loading...

Ostavite odgovor

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

error: Content is protected !!