Trnjina uzgoj sok liker čaj i lekovita svojstva

Trnjina je okrugla koštunica tamno-plave boje, koja ima lekovita svojstva. Iako je to šumsko voće, uzgoj trnjina je moguć. Latinski naziv je Prunus spinosa. U nastavku pogledajte i kako se pravi čaj, liker i sok od trnjina.


Saveti za uzgoj trnjine

Razmnožavanje može da se obavlja uz pomoć semena. Seme trnjine mora biti 2-3 meseca izloženo hladnoći i savetuje se da stavite seme u vreću sa vlažnim peskom i čuvate u frižideru. Klijanje semena trnjine je veoma sporo, te se obično koristi razmnožavanje izdancima iz korena. Pre sadnje treba iskopati rupe i u njih dodati đubrivo, a posle sadnje treba skratiti izdanke na visinu 15 cm, radi boljeg razgranavanja biljke u proleće. Treba redovno uklanjati suvišne izdanke, kao i oštećene i polomljene grane. Đubrenje trnjine treba obavljati svake godine, ukoliko želite bogat rod. U bašti se trnjina sadi sa razmakom između sadnica od 2,5-3 m. Koristi se i kao živa ograda. Može se zasaditi u jedan niz sa razmakom između sadnica od 50-70 cm. Možete se odlučiti i za sadnju u dvostruki niz u tzv. ‘’cik cak’’ formi sa razmakom od 0.8-1 m.

Kako se pravi sok od trnjina

Operite i obarite 1 kg ploda trnjina u 1 litar vode,a kada omekšaju vi ih propasirajte. Sipajte voće u odgovarajuću šerpu, dodajte 250 g šećera i nalijte sa 2,5 l vode. Stavite ovo da provri i kuvajte kratko. Kada bude gotov, sok od trnjina sipajte u čiste, sterilisane staklene flaše i umotajte u ćebe. Kada se sok ohladi, čuvajte ga na hladnom i tamnom mestu.

Kako napraviti liker od trnjina

U čistu staklenu teglu stavite 400 g plodova trnjine (bez peteljki), pospite ih sa 200 g šećera ili prelijte sa 200 ml meda i 500 ml rakije lozovače ili šljivovice. Ukoliko držite teglu na suncu, potrebno je da prođe oko 3 sedmice da se med ili šećer rastope. Ukoliko držite ovu teglu u tamnoj prostoriji, s vremena na vreme je protresite. Nakon 6 sedmica će trnjina da otpusti svoj sok, a dobijeni liker od trnjina je intenzivnije boje, a i ukusa.

Kako napraviti čaj od trnjine

Da napravite čaj od trnjine, prelijte 1 supenu kašiku osušenog ili 7 kašika svežeg cveta trnjine sa 250 ml vrele vode i prokuvajte 1 minut. Poklopite i neka odstoji 10-ak minuta. Čaj od trnjine se pije po jedna šoljica dnevno tokom 3-4 dana, po gutljaj na svakih sat vremena.

Trnjine lekovita svojstva

Lekovita svojstva trnjine su čuvena od davnina. Sadrži šećer, organske materije, pektin, vitamin C, jabučnu kiselinu, vitamin P, tanine, obojene materije i arome. Pored plodova, lekoviti su i cvetovi, kora sa korena, listovi, koren.

Čaj od cvetova trnjine se koristi za jačanje želuca, čišćenje krvi, protiv kožnih osipa i nečistoća, takođe i smiruje želudačne grčeve, podstiče izlučivanje urina, rastvara sluz kod katara, a delotvoran je i kod vodene bolesti i stvaranja kamena. Pekmez od plodova trnjine pospešuje stolicu, a može se davati i deci koja imaju problem sa neurednom stolicom. Čaj od korena trnjine leči groznicu.

Saznajte i za šta su dobre gloginje

Share Button
loading...

Ostavite odgovor

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

error: Content is protected !!