Brazilski jasmin je višegodišnja biljka penjačica poreklom iz Brazila. Poznata je još kao dipladenija, zatim mandevila (po Henry John Mandeville koji je preneo mnoge biljkeiz Brazila u Evropu), sandevila (Henry Frederick Conrad Sander – koji je ovu biljku promivisao u Evropi). Botanički naziv Mandevilla sanderi, Dipladenia sanderi. Pripada porodici zimzelena. Danas u svetu postoji preko 100 vrsta Mandevilla. Kod nas se može kupiti nekoliko vrsta koje fasciniraju ljubitelje baštenskog i sobnog cveća.
Karakteristike
Brazilski jasmin biljka puzavica je poludrvenasta. U idealnim klimatskim uslovima stabljike dostižu dužinu 4-5 m. Listovi su sjajnozeleni i kožasti. Naspramono su izrasli, jajoliki i u vrhu idu u špic. Dipladenija cveta od kraja proleća, pa celo leto i početkom jeseni. Cvetovi mogu biti crveni, roze, beli ili žuti. U prečniku imaju oko 10 cm. Lepo mirišu, a najjače noću. Plodovi su čaure sa puno semenja, ali retko kad se pojave na biljkama koje se uzgajaju. Kada se zaseče mandevila, ona ispušta belu tečnost.
Stanište
Biljka raste samoniklo u Brazilu, ali je i kultivisana. Preneta je u Evropu u 19. veku. Tada se uglavnom uzgaja u Velikoj Britaniji, a kasnije se proširila i na ostatak Evrope. Odgovaraju joj uslovi sa mediteranskom klimom, mada se može držati i u kontinentalnim uslovima, kao biljka lončanica. To znači da se drži napolju kad je lepo vreme, a da se zimi unosi u zatvoreno.
Nega i održavanje
Zahteva dosta svetlosti, da bi cvetala kako treba. Kao biljka je otporna, ali ne i na niske temperature. Da bi biljka opstala preko zime neophodno je da bude na temperaturi preko 15 stepeni. Kada je u zatvorenom dipladenija ne napreduje, a može se desiti i da joj opada ju listovi. Otpale listove odstraniti, da se ne bi razvila bolest, a biljku pomalo zalivati. Brazilski jasmin voli orošavanje, a u pogledu zemljišta preferira propusno i rastresito. Prihranjivanje se vrši tokom proleća i leta na svakih 15 dana. Ne voli orezivanje, naročito ne tokom perioda vegetacije. U tom slučaju može da odbacuje listove i da biljka uvene. Može se orezivati ili kasno u jesen, kada se završi cvetanje, ili u rano proleće, pre neglo li krene vegetacija.
Dipladenija razmnožavanje
Dipladenija se razmnožava reznicama. Oštrim nožem iseći reznice dužine od 10 cm. Na vrhu reznice trebaju biti 3-4 lista, ne više. Optimalno je u proleće raznice umočiti u hormone za ožiljavanje i zabosti u mešavinu peska i treseta, te sačekati da se razvoju žile.
Varijeteti
Mandevilla sanderi je osnova za današnje hibride. Postoje razni varijeteti: My fair lady, Red Riding Hood, Sandaville Red Rote, Sandaville Dark Red, Sandaville Dark Pink, Scarlet Pimpernel…