Tuja je veoma prilagodljiva vrsta četinara, a takođe je i veoma otporna na različite uslove sredine. Različite vrste tuja se iz tog razloga često upotrebljavaju za ozelenjavanje dvorišta, fabričkih krugova, vrtova i dr. Tuja ima gustu i kompaktnu krošnju, pa spada u najpovoljnije vrste za formiranje živih ograda. Najpopularnije vrste tuja kod nas su smaragd tuja i tuja kolumna. Kada je u pitanju sadnja tuja razmak se razlikuje u odnosu na varietet. Za sadnice tuje je idealno da budu veličine oko 1 m. Sadnja tuja je prilično jednostavna, a proces ćemo objasniti u okviru ovog članka. Ukoliko želite da kupite tuje cena se kreće od 400 do 1200 dinara, zavisno od nekoliko faktora.
Vrste tuja
Thuja orientalis – istočna (azijska) tuja
Odlikuje se vretenastom formom, a grane su okrenute prema vrhu. Fino podnosi sušu, odgovaraju joj i sunčane pozicije. Neophodno joj je orezivanje.
Thuja orientalis „aurea“ – zlatna tuja
Postoje 2 oblika: piramidalni (bržeg i većeg porasta) i široko-valjkaste (sporijeg rasta, manje ide u visinu) krošnje. Imaju zlatno-žute krajeve grana.
Thuja occidentalis „columna“ – zapadna tuja „stubasta“ (Tuja kolumna)
Kada je u pitanju sadnja tuja razmak je u slučaju tuje kolumne od 50-70 cm. Može se saditi u grupama ili kao samostalno stablo. Raste u obliku stuba do 5 m visine, ne raste puno u širinu, pa rezanje skoro da nije ni potrebno.
Thuja occidentalis „smaragd“ – smaragd tuja
Ovo je vrsta smaragdno zelenih četina, ima usko piramidalnu krošnju. Pogodna je za slobodnorastuće žive ograde, alpinetume i cvetnjake, drvorede, ali i za sadnju u žardinjerama.
Thuja occidentalis ‘holmstrup’ – spada u niže vrste.
Thuja occidentalis ‘danica’ – spada u patuljaste četinare.
Thuja occidentalis ‘globosa’ (tuja-globus) – okruglasta forma, jako zahvalna za sadnju u žardinjerama.
Thuja occidentalis ‘rhaingold’ (rejngold tuja) – zlatno žuta boja četina, upotrebljava se u kombinaciji sa drugim četinarima.
Thuja occidentalis ‘tiny-tyn’ – patuljasti varietet zapadne tuje, koristi se za formiranje bordura i sadi se na 30cm rastojanja.
Thuja occidentalis ‘techny’- široko kupasta-žbunasta krošnja.
Thuja occidentalis ‘teddy’ – žbunasta, gusta i kompaktna krošnja sa vrlo mekanim četinama.
Thuja gigantea (gigantska tuja) – u prirodi može da naraste i do 50 m visine, a može da se sadi kao visoki drvored i predstavlja zaštitu od jakih vetrova.
Sadnja i održavanje
Sadnja tuje, kada su u pitanju sadnice tuje sa golim busenom, obavlja se u rano proleće ili u kasnu jesen, tj. u periodu mirovanja vegetacije. Temperatura mora tada biti iznad 0 C. Kontejnirane sadnice tuje se mogu saditi tokom čitave godine. Najpre se vrši odmeravanje razmaka između sadnih rupa. Bitno je da biljke ne budu pregusto posađene. Tuja kolumna, smaragd tuja i tuja orientalis se sade na razmaku od 70-80 cm. Sadne rupe treba da budu nešto veće u odnosu na sam busen tuje. Za uzgoj tuja su idealna blago kisela zemljišta. Na dno sadne rupe najpre stavite sloj stajskog đubriva, pa preko njega sloj zemlje, pa se onda postavlja biljka. Oko busena se dodaje humus, koji se dobro sabija. Napravite prsten oko sadnica tuje, da se voda ne razliva kad zalivate. Dobro zalijte zemlju kad završite sa sadnjom.
Održavanje tuje podrazumeva adekvatno zalivanje i đubrenje. Preko leta, naročito kada su dnevne temperature preko 30 C, zalivanje se obavlja samo uveče ili rano ujutru. Prve godine je neophodno redovno zalivanje. Idealan period za đubrenje tuja je kasna jesen i rano proleće. Tuje se mogu đubriti prevrelim stajskim đubrivom, a možete koristiti i veštačko NPK đubrivo, kao i tečna đubriva. Kod manjih sadnica (visine do 1.2 m) se bacaju 2 lopate po sadnici, a kod većih ide malo više đubriva.
Orezivanje tuja se obavlja dva puta godišnje: u proleće i kasno leto.
Veoma je bitna i zaštita tuja u zimskom periodu. Tada je neophodno spiralno obmotavanje tuje kanapom, pri čemu se jedan deo kanapa vezuje za dno biljke, za stablo, a zatim se spiralno obmotava oko čitave biljke, tako da obuhvati i najmanju granu, a vezuje se na vrhu. Osim ovoga, možete primeniti i umotavanje tuje protivgradom mrežom.
Gde kupiti i cena sadnica
Kada su u pitanju tuje cena se razlikuje u zavisnosti od vrste tuje, njihove visine i od toga da li je sa busenom ili u saksiji. Tako možemo reći da postoji raspon cena od 400 do 1200 dinara. Sadnice tuje možete kupiti u rasadniku.