Da li volite da jedete tikvice? Ovo povrće koje izgledom podseća na krastavce, zelene boje, veoma je zdravo i popularno u ljudskoj ishrani. Ukoliko i vi volite da jedete tikvice uzgoj im je veoma jednostavan, a objasnićemo ga u okviru ovog članka. Dok jedete tikvice kalorije su potpuno nebitne, budući da ih ovo povrće ima veoma malo. Kako spremiti tikvice – načina je mnogo. Bilo zapečene tikvice u rerni ili pohovane tikvice – mnogima su omiljeno jelo. Ako i vi želite da pripremite tikvice recepti se nalaze u ovom članku.
Gajenje tikvica
Tikvice su podvrsta tikve, a odlikuju se puzećom stabljikom. Veoma se šire po tlu ili se penju uz naslon. Glavna masa korena se rasprostire na dubini od oko 50-ak cm. Ukoliko želite sami da proizvodite tikvice uzgoj im je veoma jednostavan. Tikvice zahtevaju dosta vlažnosti, kao i neku umerenu temperaturu (osetljive su na niske temperature). Rast im se zaustavlja na temperaturama ispod 12 °C.
Dobro podnose svetlost, iako uspevaju i na senovitim mestima. Tikvicama najviše odgovara plodno i humusno zemljište. Treba ih posaditi na sunčanom mestu koje je zaštićeno od vetra. Za klijanje tikvica je neophodna temperatura zemljišta od minimum 14 do 20°C. Pri temperaturi od 22-24 °C, tikvice će nići za 3-4 dana. Tikvice ne smeju doći na istoj površini najmanje 4 godine, a predkultura ne sme biti nijedna tikvenjača.
Tikvice se prvi put okopavaju kada razviju prvi stalni list, pa sve dok se biljka ne razvije čitavom površinom. Malč od crne polietilenske folije se pokazao dobrim protiv korova, a korišćenjem folije plodovi nisu direktno na zemlji – stoga je manji utrošak vode. Tikvice treba obilno zalivati na svakih 5-7 dana. Osetljive su na pepelnicu i plemenjaču.
Kako se seju tikvice? Tikvice se seju u proleće u dobro obrađeno i usitnjeno zemljište, u kućice. U svaku kućicu treba staviti 3-4 semenke. Kada niknu biljke, ostavljaju se najjače, dok ostale treba ukloniti.
Za uzgoj tikvica se zemljište u jesen treba dobro nađubriti stajskim đubrivom, a u proleće pre sadnje se đubri mineralnim đubrivom bogatim azotom.
Na otvorenom, među redovima se tikvice sade na razmaku od 130 cm, i 60-70 cm između biljaka.
Kako pripremiti tikvice
Kako spremiti tikvice pročitajte u nastavku.
Tikvice recepti:
Zapečene tikvice u rerni
1 kg tikvica isecite na kockice, posolite i skuvajte. Kada se tikvice budu skuvale, potrebno ih je procediti i staviti u neku vatrostalnu posudu. Dodajte im 1 kiselu pavlaku i narendajte 200 g kačkavalja. Pomešati ovu smesu i zapeći u rerni na 200 C. Zatim premažite 1 jajetom (koje ste umutili) po površini i pecite dok se ne zapeče dovoljno.
Pohovane tikvice
Prvo umutite 1-2 jajeta (1 tikvica=1 jaje, 2 tikvice=2 jajeta). Izrendajte tikvice i ostavite ih da odstoje 10-20 min (dok ne ispuste sok). Pomešajte tikvice (koje ste ocedili) sa umućenim jajetom i posolite po želji. Zatim dodajte brašno, toliko da smesa ne bude retka i dodajte 1 kašičicu praška za pecivo. Zagrejte ulje u tiganju, te kašikom vadite smesu sa tikvicama i pecite na umerenoj temperaturi.
Tikvice nutritivna vrednost
Tikvice se odlikuju veoma visokim sadržajem vode, stoga imaju vrlo malo kalorija.
Tikvice – kalorije: jedna sirova tikvica srednje veličine sa sve kožom ima svega 31 kaloriju, i ne sadrži masti i holesterol.
Ugljeni hidrati: 7 g (2 grama su od biljnih vlakana, 3 g od šećera).
Proteini: 2 g
Vitamini: 56% preporučenog dnevnog unosa vitamina C, 11% vitamina K, 16% riboflavina, 21% vitamina B6 i 14% folata. Preostali vitamini prisutni u manjim količinama su vitamin A, E, tiamin, niacin i pantotenska kiselina.
Minerali: 15% preporučenog dnevnog unosa kalijuma, 17% mangana, 8% magnezijuma, 7% fosfora, 5% bakra i manje količine kalcijuma, gvožđa, natrijuma, cinka i selena.