Čičoka biljka sadnja uzgoj recepti kao lek

Biljka čičoka (Helianthus tuberosus), koja potiče iz severne Amerike, odlikuje se korenom koji je bogat supstancom koja se zove inulin, pa se koristi čičoka kao lek. Inulin nije svarljiv od strane organizma, ali daje oblik skroba koji ne podiže naglo nivo šećera u krvi (što je poželjno kod dijabetičara), a povećava i apsorpciju kalcijuma u vašem telu! Takođe se koristi kao sredstvo za punjenje u mnogim namirnicama da podstakne količinu.

Biljka čičoka karakteristike

Ova višegodišnja biljka se odlikuje dobro razvijenim korenom koji ima karakterističan oblik vretenastog gomolja koji duboko prodire u zemljište. Dotični gomolji su dugi do 10 cm i široki do 7 cm, dok im je masa od 10-100 grama i boja od bele do ljubičasto-crvenkaste. Inače su slični krtolama krompira. Čičoka biljka na početku formira zeljasto stablo, koje kasnije postaje drvenasto. Njegova visina iznosi od 1.5 do 3.5 metara. Stablo, grane i listovi čičoke su obrasli grubim dlačicama. Žuti cvetovi se nalaze na vrhu stabla, u obliku glavice – inače podsećaju na cvet suncokreta.

Čičoka biljka je poznata i pod sledećim imenima: divlji krompir, jerusalemska artičoka, morska repa, zemljina kruška.

Sirova čičoka ima ukus koji je sličan lešniku, a kuvana ima ukus sličan artičoki.

Kako se gaji čičoka

Sadnja čičoke može se obaviti u vašem dvorištu na mestu koje dobija bar delimično sunčeve svetlosti, ali će puna sunčeva svetlost biti najbolja opcija. Čičoka biljka stvarno uspeva u gotovo svakom tlu, ali kao i svaka biljka, cvetaće samo u optimalnim uslovima. Koristite dobar organski miks zemljišta, treseta, organskog komposta i dijatomejsku zemlju u odnosu 45-25-20-10. Moraćete da odlučite da li ćete zasaditi čičoku u zemlju (ne preporučuje se) ili u odgovarajućim posudama. Jednom posejanu u zemlju, čičoku je skoro nemoguće iskoreniti. Zato je posadite odgovorno. Za sadnju treba izabrati bilo koji rizom koji nije osušen i koji je oslobođen bolesti i parazita. Nakon što ste zasadili rizome u zemlju, moraćete da ih temeljno zalijete dok se voda ne slije kroz dno posude. Čičoka voli vodu, iako su mnogi ljudi imali uspeha da je uzgajaju i u suvim klimatskim uslovima. Potrebno je 3 dana da rizom počne da klija, ako je zemljište toplo, a oko nedelju dana da počnu da se pojavljuju male stabljike.

Kako se priprema čičoka za jelo

Čičoka može da se peče, da se pravi pire od nje, da se kuva ili da se napravi supa, turšija i sosovi, a može i da se jede sirova u salatama.

Može da se narenda u svežim salatama i predstavlja savršenu dijetalnu užinu.

Kao kuvana i u obliku pirea, čičoka je nešto slična krompiru i može se koristiti kao krompir u većini recepata.

Pečeni gomolji se koriste kao zamena za kafu.

Gomolji čičoke se takođe mogu koristiti za proizvodnju alkohola i fruktana.

Čičoka recepti:

Salata od čičoke

sastojci:

– 300 g čičoke

– 1 supena kašika maslinovog ulja

– začini po vašoj želji

Priprema:

Čičoka se u salatama može konzumirati podjednako i kao sirova i kao skuvana. Najpre je ogulite i iseckajte na kockice, prelijte maslinovim uljem i začinite po želji.

Krem supa od čičoke

Sastojci:

– 500 g čičoka

– 25 g maslaca

– 1 glavica crvenog luka

– 1 čen belog luka

– 400 ml mleka

– 400 ml povrćnog bujona (ekstrakt dobijen kuvanjem povrća)

– 25 g kukuruznog brašna

– so

– sveže mleven biber

– 2 male kašike lista peršuna

– 2 kašičice kisele pavlake

Priprema:

Najpre otopite maslac u većoj posudi, te dodajte iseckan crveni luk i prodinstajte dok ne smekša. Zatim dodajte beli luk i čičoke iseckane na kriške i dinstajte još par minuta. Onda dodajte povrćni bujon i mleko, poklopite i pustite da se krčka na laganoj vatri nekih 25 minuta ili dok čičoke potpuno ne smekšaju. Na kraju izmiksajte štapnim mikserom.

U manjoj posudi pomešajte kukuruzno brašno sa dve kašike vode i onda umešajte nekoliko kašika dobijene supe. Ovu smesu polako ulijte u supu, stavite na šporet i pustite da proključa, neprekidno mešajući. Sklonite sa šporeta, dodajte so i biber po želji, zatim umešajte svež peršun i pavlaku pre serviranja. Prijatno!

Čičoka lekovita svojstva

Čičoka kao lek je veoma cenjena u alternativnoj medicini. Predstavlja dobar izvor hranljivih materija, vitamina i minerala. Konzumiranje 150 grama čičoke obezbeđuje 5.1 mg gvožđa, 0.3 mg vitamina B1, 0.21 mg bakra, 26.16 g ugljenih hidrata, 117 mg fosfora, 644 mg kalijuma, 1.95 mg vitamina B3, 0.596 mg vitamina B5, 0.116 mg vitamina B6, 45 mg holina, 0.09 mg vitamina B2 i 6 mg vitamina C.

Čičoka kao lek ima sledeća dejstva.

– drži nivo holesterola u krvi pod kontrolom

– drži nivo krvnog pritiska pod kontrolom

– jača imuni sistem

– poboljšava funkciju mišića

– podržava zdravlje kardiovaskularnog sistema

– pomaže u prevenciji prevremenog starenja

– pomaže da se održi zdravlje zuba.

Čičoka kao lek može da deluje i kao: afrodizijak, holagog, lako sredstvo za čišćenje, diuretik, spermatogenik, stomahik i tonik.

Koristi se i kao narodni lek za reumatizam i dijabetes.

Listovi čičoke su pokazali antipiretička, anti-inflamatorna i analgetska dejstva i korišćeni su kao narodni lek u Kini za lečenje rana na koži, frakture kostiju, oticanja i bola.

Gomolji čičoke se koriste kao narodni lek za lečenje dijabetesa u Turskoj, zahvaljujući inulinu o kojem je bilo reči na početku teksta.

Share Button
loading...

Ostavite odgovor

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

error: Content is protected !!